2.1 Kakšna sevanja najdemo v solarijihSolarij je naprava, ki vsebuje vir UV sevanja (sijalke) in je namenjena umetnemu sončenju v kozmetične namene. Opazna porjavelost se lahko doseže po 6 obiskih (v dveh tednih) in z nadaljnjimi obiski stalno narašča. Glede na moč UVA in UVB sevanja so solariji razdeljeni v štiri razrede. V kozmetične namene se uporabljajo le solariji III. razreda, pri katerih je vrednost gostote pretoka moči za vsako območje UVA in UVB sevanja posebej manjša od 0,15 W/m2. Obe vrsti sevanja lahko poškodujeta DNA v celicah kože. Da bi pospešili proces pridobivanja porjavelosti, so v zadnjih letih izdelali žarnice, ki proizvajajo višjo raven UVB. 2.2 Kako je zgrajen solarijiAkrilne plošče, ki se nahajajo med uporabnikom in sijalkami, nudijo oporo uporabniku solarija in morajo biti izdelane iz materiala, ki prepušča UV sevanje. Pomembne so tudi s stališča varnosti uporabnika solarija, saj mu preprečujejo dotik sijalk oz. drugih delov, ki so pod električno napetostjo. Akrilnim ploščam prepustnost za UV sevanje pada s časom, zato jih je potrebno menjati takrat, ko ta pade pod 80 %. Za čiščenje je potrebno uporabljati primerna čistila, saj sicer pospešimo staranje akrilnih plošč.
Slika: Oblike akrilnih plošč solarija
Pomembni sta tudi temperatura v solariju in zaprašenost sijalk. Prezračevalni sistem sijalkam zagotavlja ustrezno temperaturo in z dodatnimi zunanjimi ventilatorji stalen pretok ter konstantno temperaturo zraka v solariju.
Slika: Shema delovanja nizkotlačnih sijalk v primeru uporabe dušilke (levo) ter elektronske dušilke (desno)
Sijalkam izhodna moč s časom pada. Življenjska doba sijalke se glede na model in moč razlikuje in je v večini primerov od 500 do 1000 delovnih ur. Proizvajalec poda število ur, v katerih moč sijalke pade na 70 % in po katerih je sijalko smotrno zamenjati.
Slika: Življenjska doba tipične nizkotlačne sijalke za umetno porjavitev z 900-urno delovno dobo |