DALJNOVODIVeč o...izpostavljenosti prebivalstvanizkofrekvenčnim magnetnim poljem je na voljo v
vplivnih območjih,to je območjih, kjer so presežene mejne vrednosti, je za različne vire, tudi daljnovode, predstavljeno v brošuri Vplivna območja vplivu rekonstrukcije220 kV daljnovoda v 400 kV daljnovod si lahko preberete v študiji Valič B, Trček T, Gajšek P. Izpostavljenost prebivalstva električnim in magnetnim poljem po rekonstrukciji 220 in 400 kV daljnovodov. Inštitut za neionizirna sevanja, 2014. [PDF trajni izpostavljenostiv bližini visokonapetostnih daljnovodov si lahko preberete v poročilu. Valič B, Trček T, Gajšek P. Trajne meritve magnetnega polja v bližini 220 IN 400 kV daljnovodov v Sloveniji s trenutnimi meritvami električnega polja. Inštitut za neionizirna sevanja, 2014. [PDF daljnovodih in zdravjusi lahko ogledate v posnetkih s seminarja Daljnovodi in zdravje 2014, ki je v organizaciji Inštituta za neionizirna sevanja, Uprave za varstvo pred sevanji-Ministrstvo za zdravje, Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter Fakultete za elektrotehniko-Univerza v Ljubljani potekal v maju 2014. napravah za distribucijo el. energijesi lahko preberete v brošuri Naprave za distribucijo električne energije. izpostavljenosti v različnih okoljihsi lahko preberete v poročilu Trajne meritve izpostavljenosti nizkofrekvenčnim magnetnim poljem v bivalnem okolju visokonapetostnih daljnovodihsi lahko preberete v brošuri Visokonapetostni daljnovodi. Opis
Električno polje, ki je posledica napetosti v elektroenergetskem sistemu, se med delovanjem le malo spreminja, saj se tudi napetosti spreminjajo le malo. Drugače je z magnetnim poljem, saj je odvisno od trenutnega toka v vodnikih, ki se spreminja od nič do največjega dopustnega toka za posamezni daljnovod glede na porabo električne energije. Običajno nazivni tokovi, to so največji trajno dopustni tokovi, znašajo 1600 A za 400 kV daljnovod, 800 A za 220 kV daljnovod in 400 A za 110 kV daljnovod. Električno in magnetno polje v okolici daljnovoda pa sta poleg tega odvisna še od razporeditve vodnikov na stebru daljnovoda (t.i. tip daljnovoda), razporeditve faz ter oddaljenosti vodnikov daljnovoda od tal. Na sliki je prikazan najpogosteje uporabljen tip daljnovoda: dvosistemski daljnovod tipa sod. Dvosistemski je tisti daljnovod, na katerem sta nameščena dva sistema treh vodnikov (dvojni daljnovod), medtem ko je na enosistemskem nameščen en sistem 3 vodnikov. Vodniki na daljnovodih so vedno po trije skupaj, zaradi trofaznega sistema, ki se uporablja za prenos električne energije. Sevalne obremenitveNeposredno pod 400 kV daljnovodi magnetno polje lahko na nivoju tal preseže 40 μT, medtem ko električna poljska jakost lahko preseže 9 kV/m. Tako električno kot magnetno polje se z oddaljenostjo od daljnovoda zmanjšujeta s kvadratom razdalje. Pri oddaljenosti nad 50 m sta navadno primerljiva vrednostim, ki so običajna znotraj bivalnih objektov. Poleg tega so nivoji električnega polja zaradi sten v notranjosti stavb precej nižji kot na prostem. Za 220 kV daljnovode znaša največja izmerjena vrednost 6 kV/m ter 3 kV/m za 110 kV daljnovode. Pri 220 kV daljnovodih največja vrednost za magnetno polje doseže 22 μT in pri 110 kV daljnovodih 13 μT. V stavbah v bližini daljnovodov vrednost tega ozadja znaša do okrog 0,2 μT.
Slika: Električna poljska jakost E (levo) in gostota magnetnega pretoka B (desno) na višini 1 m nad tlemi za 400 kV daljnovod tipa sod. Z rdečo črto je prikazan potek za neoptimalno konfiguriran daljnovod, z modro za optimalno konfiguriran daljnovod in z zeleno mejna vrednost za I. območje.
Slika: Električna poljska jakost E (levo) in gostota magnetnega pretoka B (desno) na višini 1 m nad tlemi za 400 kV daljnovod tipa portal. Z rdečo črto je prikazan potek polja in z zeleno mejna vrednost za I. območje.
Okvirne oddaljenosti od osi daljnovoda, na katerih električno in magnetno polje lahko dosežeta mejne vrednosti za I. območje varstva pred EMS glede na uredbo o elektromagnetnem sevanju (UL RS 70/96), so navedene v spodnjih tabelah.
Tabela: Električno polje – okvirne oddaljenosti od osi daljnovoda, na katerih nemoteno polje pri obravnavanih daljnovodih lahko dosega mejne vrednosti 0,5 kV/m, ki velja za I. območje varstva pred EMS.
Tabela: Magnetno polje – okvirne oddaljenosti od osi daljnovoda, na katerih polje pri obravnavanih daljnovodih lahko dosega vrednosti 10 μT, ki velja za I. območje varstva pred EMS.
Za 10 in 20 kV daljnovode pa niso potrebni nobeni varnostni odmiki, saj njihove sevalne obremenitve ne dosegajo dovoljenih mejnih vrednosti za I. območje varstva pred EMS glede na uredbo o elektromagnetnem sevanju v naravnem in življenjskem okolju (UL RS 70/96).
Zadnja novica
Posodobljena E-karta EMS22.03.2021Vsebina E-krate EMS, ki prikazuje obremenjenost okolja z visokofrekvenčnimi EMS, je bila v celoti... Seminar EMS
Monografija brezžični
Pri založbi projekta Forum EMS je izšla monografija »Načrtovanje objektov in naprav brezžičnih sistemov«. Monografijo je mogoče naročiti tudi prek spletnega naročila. Solariji
INIS je prva akreditirana in pooblaščena inštitucija za izvajanje meritev solarijev. Več... Prav tako je pooblaščena tudi za izvajanje usposabljanja osebja v solarijih. Več... |