3.1 Kateri so glavni viri nizkofrekvenčnih EMS ?
Visoke napetosti se uporabljajo za prenos in distribucijo električne energije, razmeroma nizke napetosti pa v gospodinjstvih. Napetosti, ki nastajajo ob napravah za prenos električne energije, se skoraj ne spreminjajo, tokovi po visokonapetostnih vodih pa so odvisni od porabe energije in ta se s časom zelo spreminja. Polja ekstremno nizkih frekvenc imajo električno in magnetno komponento:
Jakost električnega in magnetnega polja se z oddaljenostjo od vira zmanjšuje. Električna polja so najmočnejša v neposredni bližini visokonapetostnih daljnovodov (do 5 kV/m in v nekaterih primerih tudi več), magnetna polja pa so najvišja v neposredni bližini gospodinjskih naprav (sušilnik za lese) in naprav za varjenje (do nekaj mT).
3.2 Kakšna je izpostavljenost nizkofrekvenčnim EMS ?
Mednje sodijo tudi daljnovodi in transformatorske postaje. Če se približamo visokonapetostnemu daljnovodu, znaša izpostavljenost električnemu polju neposredno pod njim med 2 in 5 kV/m, izpostavljenost magnetnemu polju pa je nižja od 50 µT. Jakost električnega in magnetnega polja se z oddaljenostjo od daljnovoda hitro zmanjšuje. Nizkonapetostni daljnovodi predstavljajo precej nižjo izpostavljenost (100-400 V/m in 0.5-3 µT), podzemni kabli pa praktično nobene. Elektrarne in razdelilne transformatorske postaje (RTP) javnosti večinoma niso dostopne, zato ne veljajo za vir, ki bi mu bila izpostavljena širša javnost. Nivoji izpostavljenosti na področjih, ki so dostopna javnosti, so precej nižji od mejnih vrednosti, ki jih določa Mednarodna komisija za varstvo pred neionizirnimi sevanji (ICNIRP). Te mejne vrednosti so usmerjene v varstvo pred znanimi škodljivimi vplivi na zdravje. V gospodinjstvih so najmočnejši vir magnetnih polj gospodinjske naprave, ki vsebujejo motor, transformatorje in grelce. Polja se z oddaljenostjo od vira hitro zmanjšujejo. Tako je na primer magnetno polje v bližini sesalnika 200-krat nižje v oddaljenosti enega metra kot na oddaljenosti 5 cm (do 40 µT).
Delavci v elektroindustriji so lahko pri delu izpostavljeni visokim sevalnim obremenitvam. Polja ekstremno nizkih frekvenc dosegajo ali presegajo priporočene mejne vrednosti za delavce (Direktiva 2004/40/EC). Na nekaterih območjih v elektrarni ali stikališčih so potrebni ustrezni varnostni ukrepi. EMS nizkih frekvenc (ter srednje frekvence) nastajajo tudi pri indukcijskih pečeh in napravah za varjenje. Treba je nadzorovati izpostavljenost delavcev pri teh napravah. Pri nekaterih varilnih napravah jakosti magnetnega polja lahko narastejo celo na nekaj mT. Nekatere medicinske naprave za svoje delovanje potrebujejo EMS ekstremno nizkih frekvenc: stimulator rasti kosti, naprave za spodbujanje možganske aktivnosti ali zdravljenje nekaterih bolezni, zdravljenje ran in protibolečinska terapija. EMS ekstremno nizkih frekvenc se lahko uporabljajo tudi za odkrivanje raka z bioimpedančnimi meritvami, kar je neinvazivna diagnostična metoda. |